11 Listopada – Narodowe Święto Niepodległości


Deprecated: Non-static method plugin_kontakt_formular::the_content() should not be called statically in /home/przychojec/domains/przychojec.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 303

11 listopada to szczególna data w historii Polski. Tego dnia wspominamy tych, którzy przelali krew i oddali życie za Ojczyznę.

Rokrocznie obchody Święta Niepodległości odbywają się 11 listopada. Ten dzień został wyznaczony jako umowna data odzyskania niepodległości, należy bowiem pamiętać, że proces odbudowy niezależności Polski nie został wdrożony w ciągu jednego dnia, a składał się z cyklu wielu wydarzeń.

11 listopada jako Święto Niepodległości ustanowił przedwojenny rząd Polski. Władze II RP chciały w ten sposób upamiętnić objęcie władzy w Warszawie przez Józefa Piłsudskiego.

10 listopada 1918 roku Piłsudski powrócił do Polski, a następnego dnia odebrał naczelne dowództwo od Rady Regencyjnej nad podległym jej Wojskiem Polskim.

Zbiegło się to także z zawarciem rozejmu w Compiègne i oficjalnym zakończeniem I wojny światowej.

Święto Niepodległości ustanowiono ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku. Zaczęto je oficjalnie obchodzić 11 listopada 1937 roku. W 1945 roku zniesiono Święto Niepodległości na czas okupacji. Finalnie przywrócono je dopiero w 1989 roku pod nazwą: Narodowe Święto Niepodległości.

11 Listopada to święto, które co roku uroczyście obchodzone jest w całej Polsce. Dużą popularnością cieszą się cykliczne wydarzenia, m.in: biegi niepodległości, koncerty patriotyczne, parady uliczne czy wystawy historyczne.


W tym roku, ze względu na ograniczenia związane z epidemią COVID-19, uroczystości związane z uczczeniem rocznicy 11 Listopada obchodzone są w sposób wyjątkowo skromny.

Symboliczne kwiaty i znicze złożone pod Krzyżem Niepodległości oraz przy lokalnych kapliczkach i przydrożnych krzyżach na terenie Przychojca to wyraz wdzięczności mieszkańców dla bohaterów, dzięki którym Polska po 123. latach niewoli powróciła na mapę Europy i świata.