Gmina Leżajsk laureatem III Podkarpackiego Forum Ekonomii Społecznej!

Kilkaset osób zgromadziło w Rzeszowie III Podkarpackie Forum Ekonomii Społecznej.
 

Przedstawiciele Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, samorządów, instytucji działających na rzecz osób wykluczonych społecznie i zawodowo podsumowali pracę na rzecz niepełnosprawnych, długotrwale bezrobotnych i innych ludzi, którzy mają problemy, by podjąć pracę. Wręczono też nagrody dla liderów, animatorów i samorządów wspierających ekonomię społeczną na Podkarpaciu.

Leżajsk, Tryńcza i Nowa Sarzyna to samorządy nagrodzone za wspieranie ekonomii społecznej. A Krosno – wyróżnione w tej kategorii. Wszędzie tam tworzy się spółdzielnie socjalne, zakłady aktywności zawodowej, czy centra integracji, gdzie pracę znajdują niepełnosprawni i długotrwale bezrobotni. Jest to możliwe dzięki funduszom Wojewódzkiego Urzędu Pracy i PFRON-u, ale też współpracy z samorządem i Caritas.

Na wsparcie m.in. ekonomii społecznej i nowych miejsc pracy w całym regionie województwo podkarpackie zaoferowało już ponad 2 miliardy złotych z regionalnego programu operacyjnego Widać tego efekty: w regionie działa 13 zakładów aktywności zawodowej, w których pracuje ponad 1000 osób. Większość ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Powstaje też coraz więcej dziennych domów opieki dla seniorów, oraz spółdzielni socjalnych, które dają pracę osobom długotrwale bezrobotnym. W każdej z takich inicjatyw potrzebna jest współpraca z lokalnym samorządem.

Na Podkarpaciu na rzecz ekonomii społecznej działa wiele instytucji oraz liderzy lokalni. Oprócz samorządów nagrody odebrały dziś również Zakład Aktywności Zawodowej w Krośnie, Spółdzielnia Bajkolandia z Leżajska i Wyspa Przygód z Mielca, a także animatorzy jak Marta Smaroń z Jawornika Polskiego i Ewa Kania z Gminy Leżajsk. Nagrodę specjalną dostała Spółdzielnia Socjalna Dębnianka z Wierzawic. W czasie Forum wystąpili artyści z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Korytnikach.

Źródło: https://rzeszow.tvp.pl/