Jubileusz 120-lecia OSP Przychojec

Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”

 

Jubileusz 120-lecia OSP w Przychojcu „Gminny Dzień Strażaka” oraz  „Święto Kwitnącej Lipy”.

 

W niedzielę 3 lipca br. obchodziliśmy uroczysty Jubileusz 120-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Przychojcu, połączony z obchodami Gminnego Dnia Strażaka oraz  tradycyjnym „Świętem Kwitnącej Lipy”.

Jubileusz był wyjątkową okazją do refleksji i wspomnień związanych z historią i działalnością jednostki. Pozwolił także uhonorować tych, którzy ją wspierali i ofiarnie w niej działali.

Może być zdjęciem przedstawiającym 11 osób, ludzie stoją, ludzie grający na instrumentach muzycznych, trąbka, na świeżym powietrzu i tekst „STRAZ”

Obchody rozpoczęły się zbiórką przy Remizie OSP w Przychojcu. Następnie strażacy i poczty sztandarowe, prowadzeni przez Orkiestrę Dętą z Brzózy Królewskiej pod batutą kapelmistrza – Stanisława Stępnia, udali się do kościoła parafialnego, gdzie została odprawiona uroczysta Msza Św. dziękczynna w intencji strażaków, koncelebrowana przez ks. prał. Mieczysława Rusina – kapelana strażaków, ks. Tomasza Dzioba oraz ks. Adama Cebulę – Proboszcza Parafii pw. Dobrego Pasterza w Przychojcu.

Brak opisu.

Po nabożeństwie druhowie OSP, zaproszeni goście oraz mieszkańcy przeszli na plac przy stadionie, gdzie miała miejsce główna część Gminnych Obchodów Dnia Strażaka oraz uroczysty apel, poprzedzony minutą ciszy w intencji zmarłych strażaków.

Brak opisu.

W pierwszym punkcie programu dh Jerzy Kołcz – naczelnik OSP Przychojec złożył meldunek dh Józefowi Golcowi – Prezesowi Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Leżajsku, a następnie przy dźwiękach hymnu państwowego nastąpiło uroczyste podniesienie na maszt Flagi Polski.

Brak opisu.

Po złożeniu meldunku głos zabrał Prezes Jednostki OSP – dh Rafał Słotwiński, który oficjalnie przywitał przybyłych gości, poczty sztandarowe oraz mieszkańców.

W uroczystościach uczestniczyli m.in.:

 • Radosław Wiatr – II Wicewojewoda Podkarpacki
 • Krzysztof Trębacz – Członek Zarządu Powiatu Leżajskiego
 • Adam Wylaź – Przewodniczący Rady Powiatu Leżajskiego
 • bryg. Józef Kludys – Komendant Powiatowy PSP w Leżajsku,
 • dh Józef Golec – Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Leżajsku
 • Tomasz Steliga – Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Leżajsk
 • Kazimierz Krawiec – Przewodniczący Rady Gminy Leżajsk wraz z radnymi
 • Sołtysi miejscowości z terenu Gminy Leżajsk
 • Marek Krauz – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Leżajsk
 • Magdalena Niemczyk – Prezes LGD Stowarzyszenie „Region Sanu i Trzebośnicy”
 • Ewa Kania – Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
 • Kierownicy i dyrektorzy jednostek administracyjnych Gminy Leżajsk.

Dalsza część uroczystości to przedstawienie historii powstania jednostki i przebiegu działalności na przestrzeni 120 lat. Rys historyczny odczytał dh Arkadiusz Brzuska. Następnie nastąpił uroczysty akt dekoracji sztandaru Jednostki OSP Przychojec, którego dokonał dh Józef Golec – Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Leżajsku. Sztandar został odznaczony Złotym Znakiem Związku OSP RP przez Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie.

Brak opisu.

Odznaczenia wręczono także zasłużonym strażakom z terenu Gminy Leżajsk:

Złoty Medal „Za zasługi dla Pożarnictwa”:`

 1. dh Kołcz Jerzy
 2. dh Wlazło Paweł
 3. dh Zając Mariusz

Brak opisu.

Srebrny Medal „Za zasługi dla Pożarnictwa”:

 1. dh Młynarski Sebastian
 2. dh Rogala Grzegorz
 3. dh Rogala Mariusz
 4. dh Słotwiński Rafał

Brak opisu.

Brązowy Medal „Za zasługi dla Pożarnictwa”:

 1. dh Brzuska Arkadiusz
 2. dh Cisek Daniel
 3. dh Filip Kamil
 4. dh Kasperek Wojciech

Odznaka „Strażak Wzorowy”: 

 1. dh Baj Zbigniew
 2. dh Król Paweł
 3. dh Mendyk Piotr
 4. dh Muskus Dominik
 5. dh Pyż Andrzej
 6. dh Szewczyk Grzegorz

Odznaka „Za wysługę Lat”:

 1. dh Półćwiartek Ignacy – 60 lat
 2. dh Kulpa Jan – 45 lat
 3. dh Trojnar Mariusz – 40lat
 4. dh Jarosiewicz Tadeusz – 40 lat
 5. dh Drążek Tadeusz – 35 lat
 6. dh Zalot Andrzej – 30 lat
 7. dh Krzaczkowski Andrzej – 30 lat
 8. dh Machno Andrzej – 25lat
 9. dh Telega Adam – 25lat
 10. dh Stopyra Lucjan – 25lat
 11. dh Bochenek Andzej – 25 lat

W trakcie apelu poświęcony został średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki Volvo, przekazany jednostce OSP Przychojec z Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

Brak opisu.

Symbolicznego przekazania kluczyków dokonali: st. bryg. Józef Kludys – Komendant Powiatowy PSP w Leżajsku, Sołtys Przychojca – Adam Chudy oraz Kazimierz Krawiec – Przewodniczący Rady Gminy Leżajsk, który w imieniu nieobecnego z powodu pobytu w szpitalu  Krzysztofa Sobejko – Wójta Gminy Leżajsk – złożył życzenia:

 • Z okazji pięknego jubileuszu 120-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Przychojcu do wszystkich Druhów kierujemy serdeczne gratulacje oraz wyrazy szacunku i uznania. Dziękujemy za niezmienną wierność ideałom humanitarnej służby, dawanie poczucia bezpieczeństwa, pasję przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Wasza sumienna praca, działalność społeczna, troska o drugiego człowieka, jego życie, zdrowie i dorobek sprawiają, że cieszycie się w społeczeństwie niesłabnącym zaufaniem, dużym szacunkiem i uznaniem.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili zaproszeni goście, składając gratulacje i życzenia oraz wręczając statuetki i listy gratulacyjne.

Jednostki OSP z terenu Gminy Leżajsk oraz osoby prywatne, organizacje i instytucje wspierające miejscową OSP otrzymały symboliczne kosze prezentowe jako wyraz wdzięczności za okazywaną pomoc i wsparcie.

W dalszej części uroczystości Przewodniczący Kazimierz Krawiec wręczył na ręce Prezesa Rafała Słotwińskiego oraz Sołtysa Przychojca Adama Chudego symboliczny bon na rozbudowę i przebudowę budynku Remizy OSP w Przychojcu.

Obchody zakończył piknik rodzinny oraz występy zespołów KGW. Świetny program wokalno-kabaretowy zaprezentował zespół „Brzozoki” z Brzózy Królewskiej, swoje ogromne talenty zaprezentowali ponadto Zespół „Wierzawianie” z Wierzawic oraz KGW Giedlarowa. Zwieńczeniem dnia była zabawa taneczna trwająca do późnych godzin wieczornych.

Powiązane zdjęcia: