Użytkowniku drogi powiatowej przez las – nie śmieć!

Las to wspólne dobro. Nie śmieć w lesie.

To motto Lasów Państwowych każdy z nas powinien wziąć sobie do serca. Tymczasem daje się zauważyć (niestety) zupełnie odwrotny trend.

Szczególnie jest to widocznie przejeżdżając przez drogę powiatową 1241R na trasie Leżajsk – Przychojec. Wspomniana trasa tylko w tym roku była porządkowana 7 razy (!!!), w tym aż 3-krotnie w ciągu ostatniego miesiąca! Co szczególnie szokuje – zaledwie dzień po pozbieraniu śmieci dało się zauważyć nowe odpady, wyrzucane zapewne z jadących samochodów. Można odnieść wrażenie, że co niektórzy kierowcy z uporem maniaka przyjęli sobie za misję życiową, żeby „oznaczyć” trasę swojego codziennego przejazdu.

Dlaczego tak się dzieje? Co kieruje takimi osobami? Dlaczego nie szanują przyrody oraz pracy wielu osób, które parę razy w roku zbierają kilka, a czasami nawet kilkanaście worków śmieci? Czy na swoim podwórku zachowują się podobnie i rzucają papierki, puszki oraz inne odpady gdzie popadnie?

Nadzieję na poprawę sytuacji dają działania Ministerstwa Środowiska. Resort przygotował projekt ustawy, który zmienia kodeks wykroczeń i wzmacnia kary za śmiecenie w lasach. Grzywna pieniężna ma być podniesiona z obecnych 500 zł do 5 tysięcy zł, a dodatkowo sąd będzie mógł nałożyć karę sprzątania lasu. Wydaje się na chwilę obecną, że tylko takie surowe kary mogą spowodować, że potencjalny sprawca zastanowi się 2 razy, zanim wyrzuci cokolwiek za okno jadącego pojazdu.

– Po pierwsze stawiamy na nieuchronność kary dla leśnych wandali, aby ich czyny nie pozostawały bez konsekwencji. Po drugie na dolegliwość kary – znacznie wyższe grzywny i przede wszystkim obowiązek posprzątania po sobie na własny koszt. Jestem przekonany, że taka bezkompromisowa walka o czystość naszej przyrody szybko przyniesie wymierne efekty i lasy odetchną – przekonuje minister środowiska Michał Woś.

Resort środowiska zapowiedział również zwiększenie liczby fotopułapek, które będą rozstawione w lasach, a także kamer noktowizyjnych i dronów. Już teraz istniejące fotopułapki bardzo skutecznie namierzają sprawców leśnych wykroczeń. Nagranie jest dowodem w sądzie, gdyż doskonale widać twarze sprawców i numery rejestracyjne ich samochodów.

https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/zaostrzenie-kar-za-wyrzucanie-smieci-do-lasu-ministerstwo-zapowiedzialo-zmiany


Na dzień dzisiejszy, tj. 4 września, droga powiatowa prowadząca do Przychojca jest oczyszczona ze śmieci oraz – dzięki uprzejmości Zarządu Dróg Powiatowych w Leżajsku – gruntownie wykoszona oraz odkrzaczona. Jak długo utrzyma się taki stan? Mam nadzieję, że użytkownicy tej trasy wezmą sobie do serca wysiłki i starania podejmowane przez wiele osób i przestaną ją zanieczyszczać. A jeżeli nie to z pewnością fotopułapki zrobią swoje i sprawcy zostaną złapani na gorącym uczynku.

Apeluję do każdego, by reagował na wszelkie przejawy zanieczyszczania drogi, jeżeli będzie ich świadkiem. Spiszmy numery rejestracyjne, zróbmy zdjęcie, upomnijmy taką osobę – tylko zdecydowane reakcje podejmowane przez nas samych spowodują, że sytuacja wróci do normy i będziemy mogli cieszyć się czystym przejazdem przez niezwykle urokliwą trasę, jaka prowadzi do naszej miejscowości…

Sołtys

Adam Chudy