Maseczki dla Mieszkańców

Komunikat Wójta Gminy Leżajsk – Krzysztofa Sobejko:

W związku z tym, że od czwartku, 16 kwietnia 2020 roku wprowadzony będzie obowiązek zasłaniania ust i nosa, przygotowaliśmy jednorazowe maski dla Mieszkańców, które pozyskaliśmy od różnych producentów. Część masek uszyliśmy z zakupionego materiału. Maski będą rozniesione w środę – 15.04. bezpośrednio do domów przez strażaków z gminnych jednostek OSP.

„Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy”.


Źródło: www.facebook.com/krzysztof.sobejko.3/, www.gminalezajsk.pl

Czy w samochodzie trzeba nosić maseczkę?

W samochodzie nie ma obowiązku noszenia maseczek, bo jesteśmy najczęściej w nim sami albo w tym gronie, w którym żyjemy w domu. Maseczki będą obowiązkowe w transporcie publicznym – wyjaśnił minister zdrowia Łukasz Szumowski. 

Pytany, czy od czwartku maseczki powinniśmy nosić także w prywatnych samochodach i w biurach, wyjaśnił, że w swoim samochodzie nie ma takiego obowiązku.

– W samochodzie jesteśmy najczęściej w tym gronie, w którym żyjemy w domu albo sami. Natomiast jeżeli jest to publiczna przestrzeń, np. transport publiczny, jak najbardziej tak. W biurach i zakładach pracy to zależy od pracodawcy. Najczęściej biuro powinno być zdalne i to jest zalecenie dużo bardziej racjonalne” – stwierdził.

Jeżeli – jak mówił – nie jest możliwa praca zdalna, pracodawca może wprowadzać bezpieczne odległości między pracownikami albo noszenie maseczek.

Źródło: https://niezalezna.pl/323029-czy-w-samochodzie-trzeba-nosic-maseczke-i-co-z-wakacjami-minister-odpowiada-na-pytania