Gminne Obchody Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

3 Maja – ta data powinna być bliska sercu każdego Polaka. Tego dnia 1791 r. uchwalona została – druga na świecie i pierwsza w Europie – nowoczesna konstytucja, która regulowała ustrój prawny ówczesnego państwa polskiego. Pomimo tego, że obowiązywała nieco ponad rok, zapisała się na stałe w historii Polski.

Na pamiątkę tego wydarzenia rokrocznie w całej Polsce oraz poza jej granicami w kręgach polonijnych odbywają się uroczyste obchody, przypominające o tym jakże przełomowym i istotnym momencie w dziejach naszego kraju.

Zaszczyt organizacji Gminnych Obchodów 227 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja po raz pierwszy przypadł w udziale Przychojcowi. Uroczystość ta poprzedzona była intensywnymi przygotowaniami, w które zaangażowały się organizacje społeczne oraz wolontariusze-społecznicy.

Wspomniane obchody rozpoczęły się przemarszem spod szkoły do Kościoła Parafialnego na uroczystą Mszę Św., którą odprawił Ks. Proboszcz Krzysztof Pietrasz. Wygłosił on także piękne kazanie nt. patriotyzmu, w którym odwoływał się do wątków religijnych oraz historycznych. Oprawę muzyczną podczas nabożeństwa zapewniła Orkiestra Dęta z Brzózy Królewskiej pod batutą Stanisława Stępnia.

Po zakończeniu Mszy Św. nastąpił uroczysty przemarsz pod Krzyż Niepodległościowy, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości: odczytano Apel Poległych, wypuszczono „gołębie wolności” oraz poszczególne delegacje złożyły okolicznościowe wiązanki.

3 Maja upłynął w pięknej, słonecznej pogodzie. Oby takich pięknych uroczystości, znakomicie przygotowanych dzięki pracy i zaangażowaniu wielu osób, odbywało się w naszej miejscowości jak najwięcej.

Nie ma wątpliwości, że  egzamin z patriotyzmu Przychojec zdał celująco!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *