Turniej Sołectw

Po raz pierwszy w historii Przychojca nasza miejscowość była gospodarzem Turnieju Sołectw. Ta niezwykła rywalizacja to element programu profilaktycznego realizowanego przez klub LKS „Jodła” Przychojec.

W niedzielę 28 maja 2017 r. w szranki stanęli reprezentanci 3 miejscowości z terenu Gminy Leżajsk: Maleniska, Stare Miasto oraz Przychojec.

Organizatorzy turnieju przygotowali szereg różnorodnych konkurencji, wymagających od zawodników zarówno sprawności fizycznej, jak i spostrzegawczości oraz talentu kulinarnego. Jako pierwsi zaprezentowali się najpierw uczniowie miejscowej szkoły, którzy pod okiem polonisty Kamila Jarosza przygotowali dwa skecze dla publiczności.

Turniejowa rywalizacja rozpoczęła się od mocnego uderzenia – na starcie stanęli panowie, którzy mieli za zadanie przetoczyć slalomem oponę od traktora. Zadanie to nie należało do łatwych – wymijanie slalomowych tyczek znacząco utrudniało manewrowanie kołem. Najlepiej w tej konkurencji poradził sobie reprezentant Starego Miasta, który pokonał rywali z Malenisk i Przychojca. Kolejne wyzwanie dla uczestników to rzut oponą na odległość. Tym razem najlepszy był zawodnik z Malenisk. Dalsze miejsca zajęli panowie z Przychojca i Starego Miasta.

W przerwie między konkurencjami odbywały się występy artystyczne. Na scenie zaprezentowali się m.in. znakomity wokalista, uczestnik wielu programów – Karol Jagiełło oraz Zespoły Śpiewacze: „Malina” z Malenisk i „Kalina” z Przychojca.

W trakcie trwania Turnieju rozdawano darmową wodę mineralną, soczki dla najmłodszych oraz lody, które ufundowali strażacy z OSP Przychojec oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej – Janusz Pajączek. Panie z Rady Rodziców przygotowały z kolei pyszne ciasta, które migiem rozeszły się wśród uczestników imprezy! Po stadionie roznosił się także fantastyczny zapach z grilla, którego niezwykle profesjonalnie obsługiwał Prezes OSP Przychojec – Rafał Słotwiński. Warto pokreślić, że po raz kolejny fundatorem kiełbasek, karkówki oraz kurczaka na grilla był Sołtys Przychojca – Franciszek Szewczyk. Biorąc pod uwagę tylko grilla – rozdano w sumie ok. 60 kg przysmaków!

Po występach muzycznych powrócono do współzawodnictwa. Wyścigi drużynowe na nartach to następna forma rywalizacji. Najlepiej poradzili sobie mieszkańcy Malenisk, wyprzedzając Przychojec oraz Stare Miasto. Maleniska okazały się także najlepsze w drużynowym biegu w alkogoglach – kolejnej konkurencji rozgrywanej tego dnia na stadionie w Przychojcu. Alkogogle cieszyły się tak wielką popularnością, że zorganizowano także sztafetowy bieg dla dzieci, które świetnie poradziły sobie w tej konkurencji. Każdy z uczestników otrzymał także drobny upominek.

By dać nieco odetchnąć dorosłym kolejna rywalizacja to bieg z wodą – przenoszenie płynu małym kubeczkiem, by napełnić butelkę 1,5 l. Udział w tym zadaniu wzięli najmłodsi członkowie swoich drużyn. Zwyciężył reprezentant Starego Miasta, wyprzedzając Przychojec oraz Maleniska.

Coroczną tradycją imprez na Przychojcu jest także konkurs plastyczny dla uczniów ze szkoły podstawowej. W minionych latach uczestnicy przygotowywali swoje prace podczas zajęć szkolnych i następnie oceniane one były przez uczestników imprezy. W tym roku konkurs odbył się „na żywo” – prace powstawały podczas trwania Turnieju Sołectw, co dodatkowo podkręcało rywalizację.

Gdy wybiła 17:00 wszyscy odważni stawili się na linię startu, by wziąć udział w „Wyścigu Rowerowym dookoła Przychojca”. Trasa do pokonania liczyła ok. 3 km i przebiegała wg ścieżki Nordic Walking. Zawodnicy startowali w 2 kategoriach wiekowych – najpierw wyruszyli dorośli i młodzież a 2 minuty za nimi wystartowali uczniowie ze szkoły podstawowej. Trasę wyścigu pilotowali strażacy z OSP Przychojec, którzy dodatkowo – ze względów bezpieczeństwa – obstawili wszystkie drogi dojazdowe. Peleton zamykał wóz strażacki OSP Stare Miasto.

Zwycięzcą wyścigu okazał się Arkadiusz Proń, który wyprzedził Adama Hozera oraz Czesława Federkiewicza. Wśród młodzieży bezkonkurencyjny był Bartek Pyż.

Wyróżnione zostały także przedstawicielki „płci pięknej” – Izabela Kukla oraz Ewelina Cebula, które jako jedyne panie odważyły się na udział w wyścigu. Dodatkowo każdy z uczestników obdarowany został cukierkami, które ufundował Poseł na Sejm RP – Jerzy Paul.

Niepisaną tradycją Turniejów Sołectw jest bezpośrednia rywalizacja sołtysów. Tym razem organizatorzy przygotowali dla nich nie lada gratkę – rabanie jabłek przy użyciu toporka strażackiego. Po mistrzowsku z tym zadaniem poradził sobie Stanisław Leśko – sołtys Malenisk, który pokonał Franciszka Szewczyka – sołtysa Przychojca oraz Grzegorza Szewczyka – sołtysa Starego Miasta.

Wykorzystując dostępne rekwizyty do konkurencji przystąpiły panie, które miały za zadanie wbić w drewniany pień gwoździe różnej długości. Wyniki: Maleniska, Przychojec, Stare Miasto. Kolejne wyzwania stojące przed uczestnikami to m.in. rzut piłką lekarską (panie), rzut piłeczką palantową (dzieci), rzut ringiem do celu (dzieci).

Zwieńczeniem imprezy był spontaniczny wspólny występ „Maliny” i „Kaliny”, który porwał publiczność do wspólnego śpiewania.

Po podsumowaniu punktacji okazało się, że pierwszym – historycznym triumfatorem Turnieju Sołectw zostało Sołectwo Maleniska, na drugim stopniu podium uplasował się Przychojec, a na trzecim Stare Miasto.

Klasyfikacja końcowa nie była jednak najważniejsza – tak naprawdę zwyciężyli wszyscy uczestnicy. Wspaniała zabawa, niesamowita atmosfera, moc nagród oraz wiele innych atrakcji – to niewątpliwie olbrzymi sukces organizacyjny!

Podziękowania należą się osobom, firmom oraz instytucjom zaangażowanym w realizację tego zadania – ich wkład rzeczowy, osobowy oraz finansowy był nieoceniony. Szczególne słowa uznania należą się Sołtysowi wsi Przychojec – Franciszkowi Szewczykowi, bez którego wsparcia zorganizowanie tej imprezy byłoby niezwykle trudne, by nawet rzec – niemożliwe. Tytaniczną pracę wykonali także szefowie OSP Przychojec – Prezes Rafał Słotwiński, Naczelnik Jerzy Kołcz oraz strażacy-ochotnicy. Przygotowanie rekwizytów do poszczególnych konkurencji, zabezpieczenie trasy wyścigu rowerowego – to właśnie ich najważniejsze zasługi. Dzięki wsparciu i pomocy Adama Hozera – kapitana zespołu gospodarzy – drużyna z Przychojca mogła wystąpić w jednakowych koszulkach. To była świetna forma integracji drużynowej! Wsparcie logistyczne oraz osobowe ze strony Dyrektora SP Przychojec – Janusza Pajączka oraz całej społeczności szkolnej (Grona Pedagogicznego, Pracowników Obsługi, Rady Rodziców oraz uczniów) to także nieoceniona pomoc. Wielkiego wsparcia udzieliły również Panie z KGW oraz Zespołu „Kalina”. Na wyróżnienie zasługuje zwłaszcza Małgorzata Dec, która – oprócz pomocy stricte organizacyjnej – ochoczo włączyła się także do czynnego uczestnictwa w rywalizacji, zasilając szeregi drużyny z Przychojca!

Na zakończenie nie można nie wspomnieć o osobie Wójta Gminy Leżajsk. To za przyczyną Wójta Krzysztofa Sobejko jest w ogóle możliwość, by brać udział w aplikowaniu o środki finansowe na zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży. Dzięki wsparciu i pomocy ze strony Pana Wójta udało się już w tym roku zorganizować „Wieczór jasełkowo-kolędowy”, „Dyktando o Złote Pióro Wójta Gminy Leżajsk” oraz „Turniej Sołectw”. A to być może nie koniec, jeśli chodzi o imprezy plenerowe w naszej miejscowości…
_______________________________________________________________
„Turniej Sołectw jest elementem programu profilaktycznego z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom, realizowanego przez LKS „Jodła” Przychojec. Program ten współfinansowany jest ze środków Gminy Leżajsk”