Dyktando o Złote Pióro Wójta Gminy Leżajsk – II edycja

Emocje związane z potyczką z językiem polskim są już za nami. Swoich sił w dziedzinie ortografii i interpunkcji spróbowała grupa śmiałków, której niestraszne były zwroty takie jak „hoży rycerz” „cmentarz Na Rossie” czy „wielkoksiążęca dynastia Dowsprunga”. 

W szranki z tymi wyrażeniami stanęła m.in. Ewelina Cebula – Przewodnicząca zaprzyjaźnionego Koła Gospodyń Wiejskich w Maleniskach. Tegoroczna tematyka nawiązywała do naszego narodowego bohatera – Marszałka Józefa Piłsudskiego i związana była z przypadającą w 2017 r. 150-tą rocznicą jego urodzin.

Tuż po godz. 16:00 drzwi do sali gimnastycznej się zamknęły i uczestnicy zajęli miejsca w ławkach. Wszystkich zebranych powitali: Dyrektor Szkoły Podstawowej Janusz Pajączek oraz Sołtys Przychojca – Franciszek Szewczyk.

Tekst dyktanda najpierw został przeczytany w całości, by można było zapoznać się z jego treścią oraz akustyką sali. Prawdziwe zmagania rozpoczęły się podczas kolejnego czytania tekstu. Liczne pułapki językowe przygotowane przez autora teksu – Kamila Jarosza – sprawiły piszącym niemało problemów.

Po zakończeniu dyktanda Komisja Konkursowa udała się na poprawę prac. W oczekiwaniu na ogłoszenie wyników uczestnicy dyktanda zaproszeni zostali do wspólnego grillowania. Rolę „szefa kuchni” pełnił Rafał Słotwiński, który niezwykle sprawnie poradził sobie z przygotowanymi na tą okazję specjałami.

Po około dwóch godzinach pracy jury w składzie: Kamil Jarosz, Maria Banaś oraz Kazimiera Pelc wyłoniło prace o najmniejszej liczbie popełnionych błędów ortograficznych oraz interpunkcyjnych.

Podobnie jak przed rokiem najlepiej z tekstem dyktanda poradził sobie Adam Chudy, który zdobył 80,5 pkt. Jako współorganizator nie brał jednak formalnie udziału w klasyfikacji końcowej. Wobec powyższego zwycięzcą II edycji „Dyktanda” ogłoszony został Paweł Czachor, który uzyskał 77 pkt. Miejsca na podium uzupełniły: Danuta Kuczek (74 pkt) oraz Barbara Iwan (71 pkt). Najlepsza trójka nagrodzona została ekskluzywnymi zestawami piśmienniczymi oraz książkami. Nagrody wręczył Wójt Gminy Leżajsk – Krzysztof Sobejko.

Ubiegłoroczna, I edycja dyktanda była sporym wydarzeniem lokalnym i okazała się sukcesem organizacyjnym, dlatego poprzeczka przed tegorocznym była ustawiona niezwykle wysoko. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku możemy mówić o sukcesie!

Nie byłby on możliwy gdyby nie wsparcie i pomoc wielu osób, które zaangażowały się w przygotowanie całej „otoczki” towarzyszącej temu wydarzeniu. Szczególne wyrazy podziękowania otrzymują:

– Sponsorzy dyktanda: Wójt Gminy Leżajsk Krzysztof Sobejko oraz Sołtys Przychojca Franciszek Szewczyk,

Dyrektor SP Przychojec Janusz Pajączek oraz pracownik sekcji obsługi – Kazimierz Mateja,

– Komisja Konkursowa w składzie: Kamil Jarosz – Przewodniczący oraz Maria Banaś i Kazimiera Pelc – Członkowie Komisji.

Komendant OSP Przychojec – Rafał Słotwiński.

III edycja „Dyktanda o Złote Pióro Wójta Gminy Leżajsk za rok! Serdecznie zapraszamy już teraz!

Informujemy, iż wgląd do własnego tekstu dyktanda będzie możliwy w sekretariacie Szkoły Podstawowej w Przychojcu w godzinach pracy placówki.

„Dyktando o Złote Pióro Wójta Gminy Leżajsk” to element programu z zakresu profilaktyki i przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym – „Być razem, być blisko”, realizowanego przez LKS Jodła Przychojec we współpracy z organizacji społecznymi Przychojca.